המאחד והמיוחד

החברה בה אנו חיים הינה חברה רבגונית  המורכבת מיחידים ומקבוצות השונים אלה מאלה בצורכיהם, באמונותיהם, בהשקפת עולמם, בתרבותם ובזהות הקבוצה אליה הם משתייכים. יחידים וקבוצות אלה המרכיבים את החברה נדרשים לחבור זה לזה ולפעול יחד תוך גיוס הכוחות לצורך השגת מטרותיהם המשותפות.

אולם חברה רבגונית  תתקשה לתפקד ביעילות ללא טיפוחה של אחדות הלבבות הנשענת על קבלת הייחודיות של האחר.

יש לזכור כי בטיפוחה של האחדות אין הכוונה ליצירת אחידות, אלא להתחברות יחד, לשיתוף פעולה וליצירת הסכמות ביחס למטרות המשותפות וביחס לדרכים להשגתן.

חברה רבגונית המאמינה ב"אחדות מתוך השוני" תחתור לביסוס האחדות תוך הכרה בשוני שבין חבריה, ובד בבד תפעל לאיתור המשותף והמחבר בין השונים [ מתוך מפתח הלב - חודש ניסן ].1.בחג הפסח - כל משפחה בעם ישראל מתאחדת בביתה ועורכת את " ליל הסדר " , אך לכל משפחה יש את המנהגים והסיפורים הייחודיים שלה .
בלוח השיתופי שלהלן יכתוב כל ילד את " סיפורו של ליל הסדר במשפחה שלנו " 
לפני שתיגשו לכתיבה בצעו מטלת חקר משפחתית , תוכלו להיעזר בשאלות שלהלן:

לוח שיתופי מרחבים שילה : סיפורו של ליל הסדר במשפחה שלנו 
לוח שיתופי שרת מורשה : סיפורו של ליל הסדר במשפחה שלנו 

2. לאחר הכתיבה בלוח השיתופי נצפה במה שכתבתם ונבדוק מה דומה ומה שונה - אילו דברים מתקיימים ברוב הבתים ואילו דברים מייחדים כל משפחה .
להנאתכם נצפה בשיר של נעמי שמר : "פסח כאן " - בתוך השיר ניתן למצוא מושגים ומנהגים הקשורים לחג הפסח .

וידאו של YouTube3. לאחר שכל ילד תיאר את ליל הסדר בביתו וערכנו דיון על הדומה והשונה . אנא היכנסו לטופס המצורף וענו על שלוש השאלות המתייחסות לנושא האחדות מחד -והסיבות לשונות במנהגים מצד שני . 

לאחר שסיימתם לענות , נצפה בדברים שכתבתם בסיכום התגובות : 

4. חשבו על דבר ייחודי שמתקיים במשפחתכם בחג הפסח : מנהג , זיכרון , חפץ מיוחד שעובר מדור לדור . 
כנסו למצגת השיתופית שלהלן , כתבו בשקופית שלכם מספר מילים על המיוחד במשפחתכם , הוסיפו תמונה מתאימה - רצוי תמונה מקורית [ של החפץ לדוגמא ] ועצבו את השקופית על פי דמיונכם . 
Comments